امروز پنج شنبه, 28 دی 1396 - Thu 01 18 2018

منو

فوق برنامه ی ضیافت اندیشه ی اساتید

فوق برنامه ی ضیافت اندیشه ی اساتید در مردادماه 96 درمشهد مقدس و در کنار بارگاه نورانی ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه والثناء) به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه لرستان برگزار شد.

 


حدود 50نفر از اعضای هیات علمی به همراه خانواده، مهمان این ضیافت فرهنگی بودند. در این سفر نورانی غیر از تشرف به بارگاه ملکوتی امام هشتم (علیه السلام) برنامه های تفریحی و فرهنگی متنوعی نیز برگزار گردید.

-ازجمله ی این برنامه ها جلسه هم اندیشی با عنوان «دانشگاه تمدن ساز» بود که با سخنرانی دکتر حسن رحیم پورازغدی، استاد دانشگاه و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 28/5/96 ، در سالن چشم انداز هتل جم برگزار شد . رحیم پور ازغدی با ارائه تحليلي از وضعيت دانشگاه و حوزه و تاثير آن ها در تربيت جامعه ، وضعيت فعلي تفكر و رفتار دو قشر را مورد نقد قرار داده و در اين خصوص بيان كرد كه دانشگاه ها و حوزه دچار روزمرگي شده و كمتر به مشكلات جامعه مي پردازند. وی افزود تربيت دانشجوي خلاق و كارآمد به طوري كه بتواند بخشي از جامعه را متحول كند به عنوان دغدغه در دانشگاه ها مطرح نيست و درصد بسيار كمي از دانشگاهيان به اين وظيفه عمل مي نمایند. در حوزه ها نيز اين مشكل وجود دارد و با بهره گیری از منابع غني اسلامي و فقه پويا نتوانسته اند مشكلات جاري جامعه را حل نمايند. لذا اين دو قشر در عملي ساختن آرمان هاي انقلاب در وضعيت ایده آلی به سر نمی برند. ايشان در ادامه ی اين بحث به موضوع فلسفه و نقد علوم تجربي با استفاده از منابع جديد پرداخت و گفت: حدود علم مفيد بودن است و اين موضوع سبب مي شود كه دانشمندان علوم تجربي با اين هدف مفيد بودن و رفاه، مدل هاي مختلف ذهني را ارائه و از منافع آن استفاده كنند. به عنوان مثال هسته اتم داراي پروتون و نوترون و الكترون با مدارات و تعداد خاص براي هر عنصر است. اين يك برداشت ذهني است و از آن در جايگاه هاي مختلف مانند پزشكي، هسته اي و .... استفاده مي شود. در معرفت ديني هم با استفاده از علم و عقل به همراه قران و عترت در كنارهم احكام صادر مي شوند.در پايان اين نشست به برخي از سوالات اساتید حاضر در جلسه پاسخ داده شد.

-برنامه ی دیگر این ضیافت، نشستی با حضور بانوان و در واقع همسران اساتید شرکت کننده در طرح بود که با موضوع «آموزه های حدیثی در همسرداری و تربیت فرزند»در مورخ 29/5/96 در لابی هتل برگزارشد.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حسینی مسول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان به بیان مطالبی در اهمیت شوهرداری و تربیت فرزند با تکیه بر مبانی روایی و احادیث اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام پرداختند. ایشان با ذکر اهمیت ارتباط زن وشوهر به خصوص با آسیب های جدی که در جامعه ی امروزخانواده ها را تهدید میکند، تاکید کردند که افزایش تنش و بی اخلاقی در درون خانواده ها و آسیب های نوظهور مانند فضای مجازی و فروپاشی خانواده همگان را در چاره جویی وظیفه مند می نماید.

استاد حسینی مقوله ی شوهرداری را در چهارعنوان (تکریم، اطاعت، محبت، شناخت( با ذکر احادیث و روایات به تفصیل تبیین نمودند و در ادامه به بیان نکاتی در باب تربیت فرزند پرداختند.

-نشست «آشنایی با مقررات اداری آموزشی هیات علمی»، 29مرداد 96 با حضوردکتر محمد جعفری، معاون پشتیبانی دانشگاه و دکتر احسان رشیدیان، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی برنامه ی دیگری بود که با حضور اساتید برگزار گردید.

در این جلسه دکتر جعفری، در خصوص تعاریف واژه های آیین نامه ی ویژه ی اعضای هیات علمی توضیحاتی را بر اساس فایل پاورپوینت ارائه داد . سپس در خصوص جایگاه هیات امنا، هیات رئیسه وشورای دانشگاه توضیحاتی را بیان نمود. وی با اشاره به این که جایگاه شورای دانشگاه در مرتبه ی بالاتری از هیات رئیسه است، موضوعات تبدیل وضعیت از قراردادی به پیمانی و رسمی، ارتقاء مرتبه، ترفیع و مواردی ازین دست را برای مخاطبین تبیین نمود. همچنین موارد رکود علمی و دلایل آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و نیز توضیحات لازم در خصوص ماده ی37حضور 40ساعت در هفته مورد تاکید هردو معاون قرار گرفت.

-برنامه تفريحي موجهای آبي از فوق برنامه های این سفر بود که با استقبال اساتید و خانواده ها روبرو گردید .

 

-همچنین برنامه ويژه كودكان اساتيد شركت كننده در ضيافت به همت حجت الاسلام فاضلی معاون نهاد رهبری دانشگاه در سالن لابی هتل جم برگزار و به کودکان شرکت کننده در مسابقه ی کتابخوانی «محمد(ص) مثل گل بود» هدایایی اهدا شد.

 

-در خلال این برنامه ها از طریق «کانال تلگرامی ضیافت» مطالبی پیرامون زندگانی نورانی امام هشتم(ع)، اماکن دیدنی و جاذبه های تفریحی مشهد، احادیث و مطالب اعتقادی و جدول زمانی برنامه های هم اندیشی و نشست ها و فوق برنامه ها به اطلاع شرکت کنندگان رسانده میشد.

 

-در پایان این سفر نورانی در حریم امن امام رئوف به شرکت کنندگان، اقلام و بسته هاي فرهنگي اهدا گردید.

 


                              

 

    

 

   

 

   

 

    

 

   

 

  

 

                                              

                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد