امروز یکشنبه, 29 بهمن 1396 - Sun 02 18 2018

منو

میراث معنوی امام خمینی(ره) و رسالت ما

سیزدهمین نشست هم اندیشی اساتید در سال 96، بااستقبال گسترده استادان دانشگاه لرستان در تاریخ دوشنبه 25دی ماه 96 در سالن کنفرانس دانشکده اقتصاد برگزار گردید. در این نشست که بیش از 100نفر از اعضای هیات علمی دانشکده های مختلف در آن حضور یافتند، حجت الااسلام والمسلمین حاج آقا شفیعی مسول استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان خوزستان با محوریت موضوع «میراث معنوی امام خمینی(ره) و رسالت ما» به ایراد سخن و بیان دیدگاه پرداخت.

 


ایشان ضمن توصیه اکید به مطالعه ی آثار و اندیشه های ناب و بررسی شخصیت حضرت امام (ره) در ابعاد مختلف سیاسی، فلسفی، عرفانی، ادبی، اجتماعی و...افزود وقتی به میراث امام مراجعه می کنیم در می یابیم که این شخصیت بزرگ در هر صحنه و هر حوزه ای پیش بیاید مطالعه دارند. اعم از معلومات عمومی یا تخصصی و گاهی فوق تخصصی. اما در شمار این میراث، بعد سیاسی اندیشه های امام است که متبلور در ولایت فقیه است. این که عده ای می گویند علما در بحث ولایت فقیه اختلاف دارند سخن دقیقی نیست، چون همه ی علما در زمان غیبت قائل به ولایت فقیه هستند. اما در دائره و محدوده ی این ولایت، اختلاف نظر دارند.امام رضوان الله علیه نگاهشان این بود که همه ی اختیاراتی که امام معصوم (ع) برای اداره ی جامعه دارد ، در زمان غیبت ولی فقیه دارای شرایط همه ی آن اختیارات را داراست و لذا نظریه ولایت مطلقه ی فقیه را تبیین می نمودند.

حجت الااسلام شفیعی در ادامه با اشاره به این که معنای مطلق بودن ولایت در حیطه ی اداره ی اجتماع است، ادامه داد گاهی برخی بی انصافی می کنند و می گویند ولایت مطلقه یعنی فقیه هرکاری دلش بخواهد می کند. که این گونه حرف های غیر علمی باعث ایجاد ذهنیت منفی بخصوص در میان جوانها می شود.در حالی که منظور از ولایت مطلقه این نیست.منظور نگاه حضرت امام است در بحث اداره ی جامعه که این نگاه سیاسی امام مساله تشکیل حکومت را به دنبال داشته است . البته حضرت امام با طرح مساله جمهوریت یک فضایی را باز کردند برای تاثیر رای مردم ولذا واژه و ترکیب « جمهوری اسلامی» از آبان 57در تعابیر این بزرگوار نشان دهنده ی این مطلب است. ایشان جمهوری اسلامی را نسخه ی عینی و عملی میراث امام و صحیفه را بعنوان مجموعه اندیشه و آثار حضرت امام میراث دیگرایشان دانست و افزود ما امروزه بویژه برای نسل های جدید در برابر پرسش هایی قرارداریم که در پاسخ، میزان انحراف از معیارهای امام را می توان در صحیفه ی ایشان پیدا نمود. اشرافی گری، بی عدالتی و مسائل مبتلا به مسولین امروز، مطابق با سیره ی امام کاملا مشخص است که چه مقدار از نقطه ی اصلی زاویه پیدا کرده و منحرف شده است. لذا این که میراث امام و صحیفه ی امام رضوان الله علیه مورد توجه قرار گیرد این مانیفست انقلاب اسلامی است. بنابراین خواندن و مرور حداقل جلد 21 صحیفه امام که مربوط به 14 ماه پایانی عمر پربرکت بنیانگذار جمهوری اسلامی است، برای شناخت امام و تشخیص میزان انحراف افراد و برای نقد و تشخیص مسائل جامعه از ملزومات ماست.

جلسه با پرسش و پاسخ اساتید ادامه یافت.

 


 

 

      

 

    

 

   

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد